727 478 424

terapiapb@wp.pl

Jak wybrać odpowiedniego specjalistę z zakresu zdrowia psychicznego?

Jak wybrać odpowiedniego specjalistę z zakresu zdrowia psychicznego?

W momencie, kiedy zaczynamy dostrzegać, że nasze życie wymyka się nam z dłoni, trudności przygniatają i nie wystarcza już by to odmienić wieczór z przyjaciółką, zadajemy sobie często pytanie – Do kogo się udać po pomoc? Jaki specjalista będzie odpowiedni?

Często na początek wystarcza wizyta u psychologa (osoba, która ukończyła 5-letnie studia magisterskie
z psychologii). Po zapoznaniu się z powodem naszego zgłoszenia, naszą sytuacją pomoże on nam określić rodzaj specjalistycznej pomocy, której w danym momencie potrzebujemy – np. wsparcie w kryzysie, porada, diagnoza, psychoterapia czy farmakoterapia. W zależności od rodzaju potrzebnej pomocy, wskaże specjalistę, który będzie kompetentnym do jej udzielenia.
Jeśli mamy na myśli wsparcie w kryzysie, poradę, diagnozę – to osobami ich udzielającymi są psycholodzy, psychoterapeuci. Kiedy potrzebujemy psychoterapii – konieczna jest pomoc psychoterapeuty. Farmakoterapią zajmuje się lekarz – z dziedziny zdrowia psychicznego jest to psychiatra. Niekiedy osoby posiadają wykształcenie zarówno psychologiczne, jak i psychoterapeutyczne – psycholog-psychoterapeuta czy np. medyczne i psychoterapeutyczne – np. lekarz psychiatra – psychoterapeuta.

Beata Krakowska