727 478 424

terapiapb@wp.pl

Ból przewlekły – pomocna terapia poznawczo-behawioralna

ból

Ból przewlekły – pomocna terapia poznawczo-behawioralna

Doświadczenie różnego rodzaju bólu dotyka każdego z nas. Przychodzi on jak nieproszony gość nierzadko niespodziewanie. Niekiedy zadomawia się i nie chce odejść. Czasami nie ma już innej możliwości jak tylko go zaakceptować, zaprzyjaźnić się z nim.
Z pomocą może przyjść nam wtedy terapia poznawczo-behawioralna. Dzięki określonym technikom behawioralnym (np.relaksacji), pracy nad naszym spostrzeganiem bólu, tym, co o nim myślimy, jesteśmy w stanie doświadczany przez nas przewlekle ból uczynić znośniejszym, zmniejszyć jego wpływ na naszą codzienną aktywność i realizację codziennych zadań, planów, marzeń.

Badania przeprowadzone w 15 europejskich krajach i Izraelu wskazały, że 19% ich dorosłych mieszkańców doświadcza bólu przewlekłego (Ziółkowska A.M., Trusz S., Bąbel P., 2014).
Bóle te występują m.in. u osób cierpiących na choroby onkologiczne, reumatologiczne, neurologiczne czy zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, migreny i wiele innych. Wielu z nich odbiera on satysfakcjonujący poziom funkcjonowania psychomotorycznego, społecznego itd..
Mimo, iż znaczna część cierpiących z powodu bólu przewlekłego sądzi, że na odczuwany przez nich ból ma wpływ przede wszystkim personel medyczny (Zielazny P. i wsp., 2013, s. 257), oni sami posiadają możliwość wpływania na nasilenie jego odczucia, czas trwania, własny poziom funkcjonowania. Narzędzie do tego stanowi terapia poznawczo-behawioralna. Konkretne techniki behawioralne, modyfikujące wcześniejsze zachowania pacjenta związane z bólem oraz praca poznawcza z przekonaniami danych osób na temat bólu, pozwalają uzyskać poprawę
w danych kwestiach.
Metaanaliza licznych badań dotyczących efektów uczestniczenia w terapii behawioralnej czy poznawczo-behawioralnej wskazuje na istotną poprawę w aspekcie odczuwanego natężenia bólu (osłabienie) i czasu jego trwania u od 62 % (choroby onkologiczne) do 88% (np. bóle stawów, zębów) z nich (Ziółkowska A.M., Trusz S., Bąbel P., 2014).
Standardowy program pracy z osobami cierpiącymi na ból przewlekły zawiera się w 12 sesjach, w czasie których osoba m.in. zapoznaje się z pomocnymi technikami behawioralnymi i poznawczymi.
Nie jesteśmy zatem bezsilni wobec bólu przewlekłego. Poza farmakologicznymi, fizjoterapeutycznymi metodami walki z nim, dysponujemy także siłą naszego umysłu. Czemu więc nie skorzystać i z tego, w co od strony psychicznej zaopatrzyła nas natura?

Jeśli to właśnie Ty doświadczasz przewlekłych dolegliwości bólowych, nie chcesz aby zabrał Ci on radość z życia czy zabił Twoje marzenia?! Nie czekaj! Skontaktuj się z nami a my udzielimy Ci więcej informacji jak sprawy bólu wziąć we własne ręce i powtórnie uzyskać nad nimi kontrolę.

Beata Krakowska

Bibliografia:
Zielazny P., Biedrowski P., Lezner M., Uzdrowska B., Błaszczyk A., Zarzeczna-Baran M. (2013)
Stopień akceptacji choroby, przekonania na temat kontroli bólu oraz strategie radzenia sobie z bólem wśród pacjentów zakwalifikowanych do zabiegu z powodu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa W: Postępy Psychiatrii i Neurologii 2013; 22 (4): 251‒258
Ziółkowska A.M., Trusz S., Bąbel P. (2014) Techniki terapii behawioralnej bólu przewlekłego i ich skuteczność w świetle wyników metaanaliz w: Postępy Psychiatrii i Neurologii: 23 (2014),10-16