727 478 424

terapiapb@wp.pl

Choroby serca i układu krążenia a aktywność seksualna

Choroby serca i układu krążenia a aktywność seksualna

Choroby serca i układu krążenia, to aktualnie jedne z najczęściej występujących dolegliwości w społeczeństwie polskim. Ostatnie doniesienia wskazują, że na niewydolność serca cierpi ok 1,3 mln Polaków. Jej przyczynę może stanowić, np. nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, zapalenie mięśnia sercowego ale też może wystąpić w przebiegu cukrzycy czy chorób tarczycy (za: Zieleniewska M., 2022).

Dodatkowo choroby układu krążenia osiągają największe żniwo wśród przyczyn zgonów.
Wg wstępnych danych GUS, w 2021 r. w Polsce zmarło ponad 519 tyś. ludzi., z czego z tego właśnie powodu 35 % z nich. Dla porównania COVID 19 pozbawił w tym samym czasie życia ok 18 % wszystkich zmarłych.

Na szczęście spora grupa pacjentów uzyskuje jednak w porę specjalistyczną pomoc, choć proces rekonwalescencji może trwać nawet i kilka miesięcy oraz nie kończyć się odzyskaniem pełni sił.

Chorobom układu krążenia zazwyczaj towarzyszy wzmożone przeżywanie lęku, niepokoju nawet po wieńczącej proces leczenia, przebytej rehabilitacji kardiologicznej.

W związku z tym, nasuwa się pytanie o wpływ stanu zdrowia, kondycji fizycznej danych osób na tak delikatną ale i niezwykle istotną sferę ich funkcjonowania, jak życie seksualne. Czy aktywność seksualna u osób cierpiących na choroby serca i układu krążenia ulega zmianie? A może budzi jakieś obawy?

W naszym kraju dość często temat ten stanowi pewne tabu. Na szczęście część specjalistów podejmuje rozmowę na ten, dotyczący sfery intymnej, temat. Jednym z nich jest m.in. prof. Mirosław Dłużniewski z Kliniki Chorób Serca CMKP, Oddziału Kardiologii Śródmiejskiego Centrum Klinicznego, Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.

W rozmowie prowadzonej przez p.Karolinę Krawczyk, pomaga nam on zobrazować sobie akt seksualny
w odniesieniu do innych aktywności wymagających określonego wysiłku fizycznego.

Daje wskazówki dotyczące tego, kiedy mniej więcej współżycie seksualne może stanowić dla chorego bezpieczne obciążenie wysiłkiem, jakie okoliczności współżycia mogą je ułatwiać, czynić dostępniejszym itd..

Dodatkowo wspomniany Specjalista zwraca uwagę na ostrzegawczą i mogącą zostać wykorzystaną profilaktycznie, funkcję obecności zaburzeń erekcji, pojawiających się na ok 2-3 lata przed diagnozą ostrego zespołu wieńcowego u prawie 100 % osób, u których wystąpił.

Zachęcam więc do zapoznania się z daną pozycją.

Ciekawe źródło informacji mogą też stanowić wyniki ankiety przeprowadzonej przez specjalistów z British Heart Foundation wśród m. in. chorych kardiologicznych, z którymi można zapoznać się na ich stronie https://www.bhf.org.uk/informationsupport/heart-matters-magazine/wellbeing/sex-when-you-have-a-heart-condition/results-of-our-sex-survey

Jak pokazują dane źródła, choroby układu krążenia wcale nie muszą zabijać tak delikatnej i intymnej sfery naszego funkcjonowania, jak życie seksualne. Mogą natomiast skłonić osoby na nie cierpiące i ich partnerów, do nieco innego, bardziej elastycznego a może i twórczego spojrzenia na dane kwestie.

Źródło:

GUS 16.05.2022 Umieralność w 2021 roku. Zgony według przyczyn – dane wstępne

Krawczyk K. Seks u pacjentów z chorobami serca Medycyna Praktyczna Rozmowa z prof. Mirosławem Dłużniewskim

Zieleniewska M. (2022) Niewydolność serca to cicha epidemia w Polsce. Kardiolog mówi, jakie są objawy Medonet Rozmowa z prof. Ewą Straburzyńską-Migaj

Heart and Circulatory Disease and Sex British Heart Fundation